Jak nie dopuścić do odleżyn?

materac przeciwodleżynowy

Fot.1 Materace przeciwodleżynowe

Obecnie medycyna przykład znacznie więcej uwagi osobom, które leżą przewlekle. Priorytetem dzisiejszej medycyny jest niezwłoczne przywrócenie pacjenta do aktywności ruchowej, aby nie tylko redukować koszty leczenia, ale aby uniknąć szkodliwych powikłań przewlekłego leżenia. Rehabilitacja staje się jednym z filarów nowoczesnej medycyny, działając nie tylko w sferze ortopedii, ale również i bardzo wielu gałęzi medycyny. Jakie są podstawowe niebezpieczeństwa związane z przewlekłym leżeniem i co należy zrobić, jeśli nie możemy z różnych przyczyn (nieład, choroba nowotworowa, niewydolność krążenia etc.) uaktywnić pacjenta?

Doświadczenia związane z opieką hospicyjną jednoznacznie pokazują, iż szereg chorych umierała nie ze względu na chorobę podstawową, a szereg powikłań ciągłego przebywania w pozycji horyzontalnej. Problem jest duży, zwłaszcza w kontekście zapaleń płuc, jak i również powikłań zakrzepowo-zatorowych.

Bezpośrednim zagrożeniem dla komfortu a także życia chorych są rozmaite odleżyny. W ten sposób definiujemy rany, które pojawiają się drogą przewlekłego ucisku na konkretną część ciała. Najczęściej tworzą się one w obrębie krzyżowej, na udach, jak i również w okolicach pięt. Takie odleżyny bardzo często z powodu przewlekłego niedokrwienia ulegają zakażeniu bakteryjnemu. Z reguły atakującymi bakteriami jest gronkowiec złocisty, jak również podobnie często bakterie gram ujemne: Echerichia Coli, Pseudomonas Aeruginosa, tzw. błonicę przyranną wykrywa się stosunkowo rzadko. Odleżyny mogą leżeć dosyć głęboko- sięgają aż w obręb tkanek powięzi, tkanki mięśniowej czy kości. Takie też zakażone ognisko jest niezmiernie dotkliwe i stanowi jeden z czynników rozwoju posocznicy, zapalenia wsierdzia jak i wielu innych schorzeń o charakterze układowym. Właśnie materace przeciwodleżynowe ochraniają pacjentów przed pojawieniem się ran. Działają one na innowacyjnej technologii zmiennych ciśnień- określone kompartmenty materaca są zmiennie napełniane, co umożliwia mimowolną zmianę pozycji ciała i odciążenie pewnych elementów długotrwale niedokrwionych. Jest to najskuteczniejsze i bardzo proste narzędzie przeciwdziałania odleżynom. Materace przeciwodleżynowe już są standardem nie tylko w placówkach szpitalnych, ale również domach opieki, czy hospicjach.
Wybór specjalistycznego materaca przeciwodleżynowego należy oprzeć o rekomendowanych dostawców. Najbardziej będziemy usatysfakcjonowani z rozwiązań, które zapewni nam sprawdzona firma – Ronomed. Jest to sklep ze osprzętem medycznym najwyższej jakości, który do nabycia jest w wyjątkowo przystępnych cenach!